عسلویه‌ای هم بیخ گوش پایتخت وجود دارد: "عسلويه صدها كيلومتر از پايتخت دور است و شايد اين دوري، دليل عدم توجه مسئولان كشوري باشد.

🔻می‌رسیم به گزارشی با عنوان “ریه‌های سیاه عسلویه” که البته مثل اغلب گزارشهایی که خبرنگاران غیرنفتی می‌نويسند، تاسیسات عسلویه را نفتی توصیف کرده، نه گازی! با این حال گردآوری نسبتا خوبی از اظهارنظرها درباره آلودگی عسلویه شده:

🔥”تاثیر منفی آلاینده‌های شیمیایی، آلودگی هوا و آلودگی صوتی بر بهداشت جسمی و روانی مردم بومی منطقه قابل کتمان نیست. نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها از گسترش بیماری‌های خطرناک و لاعلاج در این شهر خبر داد.

🌫«طاها دشتی مطلق» گفته بود: مشکلات زیست محیطی شهرستان‌های کنگان، عسلویه، چاه مبارک و روستاهای پیرامون باعث سرطان، سقط جنین، فرزندان ناقص الخلقه، نازایی و بیماری‌های ریوی تنفسی و پوستی شده است.

✔️وی افزود: در جنوب استان بوشهر که قطب اقتصاد انرژی کشور است مانند شهرهای کنگان و عسلویه، ناهماهنگی زیست‌محیطی در توسعه صنعتی خسارت‌های جبران‌ناپذیری به استان بوشهر، طبیعت، دریا، خاک و هوا وارد کرده است.”

🔻نتایج مطالعاتی که با هدف ارزیابی کمی و کیفی آلاینده‌های شیمیایی در منطقه عسلویه صورت گرفته بود توسط سرپرست مدیریت بهداشت و ایمنی و محیط‌زیست منتشر شد که در گزارش آمده بود: براساس نتایج به دست آمده بیش از ۳۰ آلاینده از نظر غلظت و اثرات بهداشتی شناسایی شده است که در این میان « بنزن » به عنوان یک آلاینده مهم و سرطان‌زا در هوای کلیه شرکت‌ها، کریدورها و محل‌های اسکان کارکنان در کل منطقه وجود داشته است.»