🔹 فراخوان احمد حیدری استاد دانشگاه و حقوقدان جمی در خصوص اعلام آمادگی مناظره با موافقین تعطیلی 4 سنگ شکن جواب داد.

🔹 پیرو تعطیلی 4 سنگ شکن توسط دادستانی در شهرستان جم، این چهره ی دانشگاهی و حقوقدان طی انتشار یادداشتی در «نسیم جم»، مخالفت خود را با این اقدام اعلام و آن را تلویحا” غیر قانونی قلمداد کرد.

🔹 بعد از آن بود که عضو شورای شهرستان جم و یک فعال محیط زیستی استان بوشهر پاسخ هایی جداگانه به «نسیم جم» ارسال و موجب آن شد تا احمد حیدری اعلام آمادگی مناظره حضوری با موافقین این اقدام دادستانی کند.

🔹بر همین اساس دو چهره ی علمی شهرستان جم که یکی مدرس دانشگاه و دیگری دانشجوی مقطع دکتراست به فراخوان این استاد دانشگاه واکنش و آمادگی خود را جهت حضور در مناظره اعلام کرده اند.

در ابتدا مطلب احمد حیدری/مخالفاقدام تعطیلی سن.پگ شکن

تعطیلی های مضر واحدهای تولید مصالح

🖋 احمد حیدری/ استاد دانشگاه

🔹دیروز در فضای خبری و رسانه ای، خبر تعطیلی چهار واحد تولیدی شن و ماسه را شنیدم.

🔹تا آن روز اصلا از وجود چهار سنگ شکن در جم خبر نداشتم و حتی صاحبان سنگ شکن ها را نمی شناسم.

🔹 این را می دانم که خبرنگار گزارش دهنده، شورای ریز و دادستان محترم در افعال و اعمال خویش قصد و نیت خدمت به محیط زیست و حفظ منابع ضروری برای نسل های آینده داشته اند.

🔹این نیت بسیار مبارک است و شایسته تقدیر می باشد لیکن حقیقتا” باید گفت به کارگیری این گونه قصود و نیات در این گونه موارد، در این برهه زمانی خاص و بدین شیوه ای که شنیده شد به عینه مصداقی از عملکرد جناب دکتر احمدی نژاد در خدمت به نظام و کشور است.

🔹من معتقدم ايشان یکی از دلسوزترین و حتی ولایی ترین افراد در جامعه امروزی است ولی زمان، مکان و شیوه دلسوزی اش اصلا صحیح نیست.

🔹افعال و اعمال و کردارش بزرگترين آسیب های تاریخی برای کشور و نظام بدنبال داشته است که بعضا” قابل جبران نیست.

🔹باری و به هرجهت، همه اندیشمندان محیط زیست و تئورى پردازان توسعه پایدار به اتفاق معتقدند که صنعت با محیط زيست به مانند آب و آتش اند؛ به عبارتی هرجا نشانی از صنعت دیدید بدانید که زیست و یا زیستگاهی نابود شده است اما آیا می توان از صنعت و تولیدات صنعتی دست کشید؟

🔹قطعا” نمی توان این کار را کرد؛ لهذا بین تعطیلی یک واحد صنعتی و نتایج آن از یک طرف و اثرات ناشی از پلمپ بر کسب و کار و محیط سرمایه گذاری از طرف دیگر می بایستی یک رابطه عقلانی برقرار شود؛ رابطه ای که در تعطیلی این چهار واحد غایب است.

🔹 این سوالات مطرح می شود که آیا با تعطیلی این چهار واحد، محیط زیست به منزلگاه امن می رسد؟ قطعا خیر!!

🔹چرا که تا یک صنعت عظیم بنام نفت و گاز در یک منطقه وجود داشته و مستقر می باشد محیط زیست هرگز بسامان نخواهد رسید؛ به عبارتی بدلیل فعالیت های نفتی اولا” محیط زیست و منابع سالمی باقی نمانده است، ثانیا” اثر تعطیلی سنگ شکن بمانند خاموش کردن یک نخ ونستون فی مابین فلرهای پارس جنوبی است.

🔹سوال بعد این است که آیا این کار در این زمان که بعضا” از نداری تن فروشی می کنند درست است؟ به عقل رجوع شود.

🔹سوال دیگر این که شیوه برخورد قانونی و اصولی بوده است؟ اصلا صحیح به نظر نمی رسد؛ چرا که محیط برای هر سرمایه گذار ناامن شد و به سرمایه گذار فعلی و محیط کسب و کار لطمات زیاد وارد گردید.

🔹افراد زیادی مستقیما” بیکار شدند؛ یقین بدانید خیلی ها غیر مستقیم آسیب خواهند دید و این آسیب ها به قشر پایین تحمیل می شود.

🔹شیوه صحیح و مدرن این بود که خبرنگار محترم ایده می داد و می گفت صنعت سنگ شکن برای در امان ماندن بستر زیبای رودخانه ریز می تواند از منابع کوهستانی استفاده کند و به جای استفاده از منابع آب عمقی که حق فرزندان مان می باشد از آب دریا بهره برداری کنند.

🔹شورای محترم پیگیر مجوزها می شدند و در اجرای خط انتقال آب از دریا به جم تسریع می کردند.

🔹چنانچه نهادهای دولتی سهل انگاری و بی مبالاتی می‌کردند آن وقت آقای دادستان دستبند بر دستان متولی نا اهل و نادان می زدند.

واکنون مطالب احمد مطهری عضو شورای شهرستان جم و شبیر فکوریان فعال محیط زیستی استان پاسخ هایی جداگانه به مطلب احمد حیدری 

پاسخ احمد مطهری،نایب رئیس شورای شهر انارستان و عضو شورای شهرستان جم به دکتر احمد حیدری که طی یادداشتی از اقدام دادستان در تعطیلی سنگ شکن ها انتقاد کرده بود

🔹پیام ایشان به شرح ذیل است:

دوست عزیز جناب آقای دکتر حیدری عزیز، عرض ادب و احترام.
متن حضرتعالی درخصوص سنگ شکن های موجود در بخش ریز مطالعه کردم، برایم بسیار سخت بود باور کنم این متن از یک حقوقدان برجسته و کاردانی همانند شماباشد.

ما سالهاست تصورمان بر این بوده و هست که حقوقدانان همواره مدافع حق و حقیقت و عدالت بوده و در این راستا یار و یاور مظلومان.

من و دوستان امید به دستان یاری گر شما داشته ایم. البته هنوز هم معتقدم که جنابعالی شاید به جهت کم اطلاعی در این مورد اظهار نظر نموده اید.

🔹جناب آقای دکتر حیدری بزرگوار درخصوص مطالب تان چند نکته بنظرمی رسد بایستی بیان شود:
🔻نکته اول:
ازاینکه شما فرموده اید از وجود ۴ سنگ شکن بی اطلاع بوده اید، خیلی جای تعجب ندارد، متاسفانه متولیان امر و مسئولین ذیربط هم اظهار بی اطلاعی نموده و آنهایی هم که داشته اند چشمان شان بر واقعیت ها بسته اند.
🔻نکته دوم:
در مورد نیت خبرنگار و شوراها و عمل دادستان محترم و شجاع شهرستان را با عمکلرد دکتر احمدی نژاد مقایسه کرده اید، اظهار نظر توهین آمیز و عادلانه نیست.

خاطر مبارک تان عرض نماییم، مسئله سنگ شکن ها، مطالبه ی همه ی مردم بخش و شوراهای بخش بوده و هست.

حتما شنیده اید سال گذشته اهالی بخش در جوار سنگ شکن ها تجمع داشتند و بارها طومار مردم و شورا بدست مسئولین مربوط رسیده.

🔻نکته سوم:
قطعا شما هم اعتقاد دارید صنعت و تولید باید درراستای خدمت وآسایش و آرامش مردم و محیط پیرامونی باشد نه به قیمت جان و مال مردم.

🔻نکته چهارم:
در مورد عقلایی بودند برخورد صورت گرفته، شما نگران بیکار شدن اندک کارگر وطنی هستید اما آسیب ها و ضررهای فراوان جانی و زیست محیطی که تاکنون داشته اند نبوده اید و مهم تر قانونی نبودن فعالیت آنها که جز تخصص وحرفه ی شماست.

🌐اما درمورد سوالات مطرح شده شما:

🔸سوال یک:
قطعا تعطیلی این واحدهای تولیدی تمام مشکلات زیست محیطی منطقه را مرتفع نخواهد کرد اما بخش عظیمی از مشکلات و آسیب هایی که خود عامل بوده اند، حل می کند.

🔸سوال دوم:
جناب آقای دکتر حیدری عزیز، قرار نیست چون در مناطق مختلف نفت و اشاره عسلویه و یا پالایشگاه فجر تخلفی صورت گرفته واقدامی صورت نگرفته، همه به تبعیت از آنها بی قانونی وتخلف صورت گیرد و دم بر نیاورد؟؟!!

🔸سوال سوم:
نباید در برخورد با بیقانونی، زمان، مکان، پست و مقام مدنظر باشد.

🔸سوال چهارم:
معتقدیم با چنین برخوردهایی و اعمال قانون امنیت سرمایه گذاری تامین و به محیط کار و کسب لطمه ایی وارد نمی شود.

🔸سوال پنجم:
شما می دانید در مدت زمانی که این واحدهای تولیدی در بخش مشغول هستند چه ضرر و زیان هایی به محیط زیست، منابع آب، کشاورزی، زمین و… وارد کرده است. پس یک مقداری هم باید منصف بود و این موارد هم دید.

🔸سوال ششم:
پیشنهاد جابجایی و برداشت از منابع کوهستانی مطرح کرده اید، این مورد هم از طرف شوراها و هم مردم به مسئولین و متولیان بار ها داده شده، اما متاسفانه اراده ایی تا کنون جهت اجرای این پیشنهاد وجود نداشته است.

🔸سوال هفتم:
شورای بخش، فعالان محیط زیست و اجتماعی همواره پیگیر مطالبات به حق مردم بخش بوده و البته ما انتظار داریم کسانی که تاکنون سهل انگاری کرده و زمینه غیر قانونی فعالیت این واحد ها فراهم نموده، شناسایی و برخورد قانونی صورت گیرد.

🔹در پایان برخود واجب میدانم از دادستان محترم بابت پیگیری و برخورد قانونی که داشته اند تشکر…

وطبق آخرین خبربازگشت یکی از سنگ شکن های تعطیل شده در جم به چرخه ی تولید

🔹 از قرار معلوم یکی از 4 سنگ شکن تعطیل شده در جم، فردا مراتب رفع توقیفی طی و تولید خود را از سر خواهد گرفت.


  • منبع خبر : نسیم جم