در پی مرگ ماهیان گلوبردکان که شائبه آلودگی منابع آب شرب قوت گرفته بود با پیگیری هایی که صورت گرفت مهندس عراقی مدیر عامل وقت شرکت ملی گاز ایران با تخصیص اعتباری برای انجام تحقیقات و نمونه برداری از آب های زیر زمینی دشت ریز موافقت کرد که تا کنون صورت نپذیرفته است

🔹شبیر فکوریان نماینده جوانان استان: در مورد میزان منابع آب های زیر زمینی در شهرستان جم (حوزه باغان) به آخر خط نزدیک شده ایم؛ دشت حوزه باغان ممنوعه بحرانیست یعنی با افزوده شدن بارش ها متاسفانه دیگر قابل ترمیم نیست.
🔻 ۵۰% آب سفره زیر زمینی استان قابل کشاورزی، ۴۶% قابل آبزی پروری، ۴% قابل شرب است که این ۴ درصد در دشت ریز است.
🔻روزی بیشترین میزان منبع آب شیرین استان داشتیم و رودخانه روان آب امروز دیگر نه!
🔻اوقاف در حق منطقه اجحاف کرده است این سفره زیرزمینی آب حق همه است حتی پرنده بیابان اما اوقاف آب منابع زیر زمینی به پالایشگاه می فروشد و باب دل خود خرج می کند و حتی کوچکترین خدمتی به محیط زیست منطقه نمی کند.
🔻اقدام دادستان، اقدامی دوراندیش و آینده نگر است و همچنین قابل تحسین می باشد و تقدیر می کنم از اقدام ایشان.

🔹حسن رمضانی نائب رئیس شورای استان: پالایشگاه فجر جم بر سر ورودی آبخوان دشت ریز قرار گرفته، رها سازی پساب صنعتی پالایشگاه کیفیت آب آشامیدنی را به خطر جدی به مخاطره انداخته است.
🔻هشت سنگ شکن در بخش ریز قابل توجیه نیست و مردم بخش ریز، در عسلویه حق آب و گل دارند زیرا بیشترین مصالح عسلویه از اینجا تامین می شود.
🔻مدیرعامل وقت پالایشگاه در نامه به یک تیم پژوهشی خواهان بررسی پیامد های زیست محیطی برخی موارد نامعلوم از پسماند های صنعتی پالایشگاه بر کیفیت آب منطقه بوده است، انتظار می رود پالایشگاه بعد از مدت ها نتایج این پژوهش را روشن سازی کند.
🔻محیط زیست مقتدارنه عمل نکرده است پس از گذشت یک سال هنوز راز مرگ آبزیان جنگل گلوبردکان برملا نشده است و این نشانه یا ضعف علمی این دستگاه است یا ضعف عملی!
🔻اقدام دادستان ستودنیست زیرا به داد دل عموم مردم رسید و نگاه مردم به دستگاه قضا را تغییر داد با یک نظر سنجی میتوان به آن پی برد.

🔹حجت الاسلام روح الله فروغی فر دادستان شهرستان جم: پرونده تخلفات پالایشگاه فجر جم در جریان است و دادگاه تجدید نظر نیز برگزار خواهد شد.
🔻علت مرگ آبزیان جنگل گلوبردکان هنوز مشخص نشده است.
🔻سال ۱۳۹۸ بیشتر سنگ شکن ها تعطیل خواهند شد؛ یکی از سنگ شکن ها حق برداشت از معادن برای اجرای جاده #انارستانبهسرچشمه دارد که از معادن بیشتر از میزان مد نظر برداشت نموده و هم اکنون حق استفاده از دپوی کارگاه خود دارد و مجوز ایشان تا پایان سال ۱۳۹۷ خواهد بود و دیگر حق فعالیت ندارد. سنگ شکن دیگر کاملا غیر قانونی و غیر مجاز فعالیت نموده است و دیگر حق فعالیت نخواهد داشت؛ محکومیتی برای ایشان صادر شده که حال در دادگاه تجدید نظر در حال بررسی است. دو سنگ شکن مجوز دارند و تخلفی ندارند و هم اکنون اجازه فعالیت دارند.
🔻ما حق را اجرا کردیم و تشکر می کنم از لطف عموم مردم اما ما آگاه هستیم افرادی علیه ما موضع گیری خواهند کرد.
🔻تشکر داریم از رمضانی و فکوریان و ادامه این روند به تلاش آنها بستگی دارد و قابل تحسین است آقای رمضانی که همیشه با سند مستند و مستدل صحبت می کند.

🔹سکینه الماسی نماینده مردم جنوب استان: سه بحران بیکاری، آب و محیط زیست گریبانگیر کشور بلاخص به صورت شدید در حوزه فعالیت بنده وجود دارد.
🔻از پالایشگاه فجر جم انتظار پایبندی بیشتری به الزامات زیست محیطی می رود.
🔻پایش مستمر آب سفره زیر زمینی جهت حصول اطمینان از طرف پالایشگاه امری ضروری است.
🔻در پی مرگ ماهیان گلوبردکان که شائبه آلودگی منابع آب شرب قوت گرفته بود با پیگیری هایی که صورت گرفت مهندس عراقی مدیر عامل وقت شرکت ملی گاز ایران با تخصیص اعتباری برای انجام تحقیقات و نمونه برداری از آب های زیر زمینی دشت ریز موافقت کرد که تا کنون صورت نپذیرفته است.
🔻 با مطالبه گری های زیست محیطی فعالان و دردمندان محیط زیست شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود و امیدواریم روند ادامه داشته باشد و رو به توسعه گام بردارد.