در روزهای اخیر انتشار لیست مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری بازتاب و انعکاس گسترده ای در فضای رسانه ای استان داشته است. به گزارش هیرون، حسن روحانی که ۲۶ اسفند سال گذشته برای هفتمین بار به استان بوشهر سفر کرده بود، در جمع مردم در ورزشگاه شهدای بندر کنگان از اعتبار یکهزار و‌ ۵۶۹ میلیارد تومانی دولت برای اجرای ۵۱ پروژه در استان خبر داد.

یک روز پس از سفر رییس جمهور عبدالکریم گرواند استاندار بوشهر از دستور روحانی برای اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار برای ساخت اسکله کنگان و‌ افزایش رقم مصوبات هیات دولت به یکهزار و ۶۶۹ میلیارد تومان خبر داد.

پس از این، گرواند در ۲۱ اردیبهشت ۹۸ و در جلسه شورای اداری استان، رقم مصوبات سفر را حدودا ۳۰۰میلیارد افزایش داده و از اعتبار دو هزار و ۳۵ میلیارد تومانی برای ۶۰ پروژه خبر داد.
گرواند در روز ۲۹اردیبهشت ۹۸ و در نشست شورای هماهنگی روابط عمومی های استان بوشهر باز هم این خبر را تکرار کرد.

یک روز بعد یعنی ۳۰ اردیبهشت ۹۸ سایت خبری خلیج فارس لیست پروژه های مصوب سفر رباست جمهوری را منتشر کرد. در این لیست، مصوبات در دو جدول پروژه های استانی و شهرستانی تقسیم شده بود.

خلیج فارس در این گزارش نوشته :« براساس نامه نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، طی دومین سفر استانی روحانی به بوشهر، ۵۹ طرح و پروژه با اعتبار یکهزار و‌ ۶۵۷ میلیارد تومان مصوب شده است.»

رقم ابلاغ شده توسط نوبخت در مورخه ۳/ ۲/ ۹۸ هر چند با هیچ کدام از اعداد گفته شده دقیقاً همخوانی نداشت اما به عددی که گراوند یک روز پس از سفر رئیس جمهور گفته بود، نزدیک بود.

بر اساس نامه ابلاغی نوبخت، ۷۰۵ میلیارد تومان برای طرح ها و پروژه های استانی و ۹۵۲ میلیارد تومان برای پروژه های شهرستانی برای اجرا در سال های ۹۸و ۹۹ در نظر گزفته شده است.

بر اساس این ابلاغیه شهرستان بوشهر ۳۲۹.۵ میلیارد تومان برای ۱۶ پروژه؛ شهرستان دشتستان ۲۶۰ میلیارد تومان برای ۴ پروژه؛ شهرستان تنگستان برای ۶ پروژه؛ ۱۰۷ میلیارد تومان؛ شهرستان گناوه ۶۲.۵ میلیارد تومان برای ۲ پروژه؛ شهرستان دشتی ۶۲ میلیارد تومان برای ۶ پروژه؛ شهرستان کنگان ۵۰ میلیارد تومان برای ۶ پروژه؛ شهرستان دیلم ۴۵ میلیارد تومان برای یک پروژه؛ شهرستان
دیر: ۲۱ میلیارد تومان برای ۲ پروژه؛ شهرستان عسلویه ۱۵ میلیارد تومان برای یک پروژه و در انتها برای شهرستان جم هیچ پروژه ای در نظر گرفته نشده بود.

بر اساس ابلاغیه نوبخت؛ مجموع سهم در نظر گرفته شده برای چهار شهرستان جنوبی استان در لیست پروژه های شهرستانی، حتی از نصف دو شهرستان دشتی و‌ تنگستان هم کمتر بوده و عجیب تر آن که برای شهرستان جم حتی یک پروژه هم پیش بینی نشده بود.

البته در ابلاغیه معاون رئیس جمهور، پروژه اسکله کنگان که وعده روحانی در جمع مردم بود، دیده نمی شود. گوبا بعد از این ابلاغیه، نوبخت در نامه ای به سازمان بنادر و دریانوردی، متعهد می شود که سازمان برنامه و‌ بودجه ۵۰ میلبارد تومان را برای ساخت اسکله کنگان اختصاص دهد و ۵۰ میلیارد تومان باقی مانده نیز بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی باشد. سفر ۱۳ اردیبهشت محمد راستاد معاون وزیر و‌ مدیرعامل سازمان بنادر و‌ دریانوردی به بندر کنگان هم در این راستا بوده است.

انتشار این لیست باعث شد که موجی از اعتراض و‌ انتقاد روانه فرماندار جم به عنوان نماینده عالی دولت در این شهرستان شود.

نماینده مردم در مجلس نیز زبان به نقد فرمول طرح ریزی شده گشود و‌ از پیگیری های خود برای بازنگری در ابلاغ فعلی خبر داد. سکینه الماسی حتی تهدید کرده که اگر متولیان استانی از رویه خود دست نکشند، حرف هایی را با مردم جنوب از برخی اجحاف ها در میان خواهد گذاشت.

پس از این اعتراض گسترده، عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر گفت که اعتبارات خوبی برای جم در نظر گرفته شده و سازمان برنامه و بودجه جزئیات آن اعلام خواهد کرد.

روابط عمومی فرمانداری جم هم طی اطلاعیه ای، خبر صفر پروژه برای این شهرستان را “غیردقیق” دانسته و اعلام کرد که در سفر ریاست جمهوری، ۴ پروژه با اعتبار ۱۱۸ میلیاردتومان مصوب شده است»،

بعد از دستور استاندار، رئیس سازمان برنامه و‌ بودجه استان در روز چهارشنبه خبرنگاران را فراخواند تا در نشستی خبری جزییات مصوبات را اعلام کند.

این بار رضا عوض پور در نشست با خبرنگاران اعداد جدیدی را رو کرد و گفت که خبر خلیج فارس هم درست هست و هم درست نیست. عوض پور در توضیح حرف خود گفته:« در لیست منتشر شده فقط پروژه های شهرستانی ذکر شده در حالی که هنوز پروژه های استانی توزیع نشده بود.»

عوض پور اعتبار دو هزار و ۳۵ میلیارد تومانی را که دو‌ بار توسط استاندار اعلام شده بود را رد و رقم دقیق را دو هزار و ۵۳ میلیارد تومان بیان کرد. وی تعداد پروژه و اعتبار در نظر گرفته شده را پس از تجمیع توزیع پروژه های استانی و شهرستانی را این گ

ونه اعلام کرد: « شهرستان بوشهر، ۳۲۷ میلیارد تومان برای ۲۴ پروژه، شهرستان تنگستان ۱۴۱ میلیارد تومان برای۲۱ پروژه، شهرستان جم ۱۰۴ میلیارد تومان برای ۱۵ پروژه، شهرستان دشتستان ۴۸۲ میلیارد تومان برای ۲۳ پروژه، شهرستان دشتی ۱۴۱ میلیارد تومان برای ۲۶ پروژه، شهرستان دیر ۱۰۲ میلیارد تومان برای ۱۵ پروژه، شهرستان دیلم ۸۵ میلیارد تومان برای ۱۴ پروژه، شهرستان عسلویه ۹۲ میلیارد تومان برای ۹ پروژه، شهرستان کنگان ۱۸۴ میلیارد تومان برای ۱۹ پروژه، شهرستان گناوه ۱۳۲ میلیارد تومان برای ۱۵ پروژه و ۱۲ پروژه استانی با اعتبار ۲۶۲ میلیارد تومان».

توضیحات رئیس سازمان برنامه و‌ بودجه استان بیش از اینکه رافع ابهامات باشد خود موجد چند ابهام و سوال است:

۱- رئیس جمهور می گوید: یک هزار و ۵۶۹ میلیارد تومان. یک روز بعد گراوند می گوید یکهزار و ۶۶۹ میلیارد تومان. نوبخت یکهزار و ۶۵۷ میلیارد تومان را ابلاغ می کند. استاندار دوباره می گوید دو هزار و ۳۵ میلیارد و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان می گوید: دو هزار و ۵۳ میلیارد تومان.
فرمانداری جم می گوید ۱۱۸میلیارد تومان و دو روز بعد عوض پور می گوید ۱۰۴ میلیارد تومان.

آیا این روایت کوتاه، نشانه ای از آشفتگی برنامه ریزی و سیاست ورزی در استان نیست؟؟ حال باید کدام عدد را پذیرفت؟؟

۲- استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در حالی از اعتبار دو هزار میلیاردی سفر ریاست جمهوری می گویند که ابلاغیه نوبخت حدودا ۳۰۰ میلیارد کمتر از این رقم است. بدیهی است که بدون ابلاغیه سازمان برنامه و‌بودجه این مصوبات ضمانت اجرایی نخواهد داشت. اگر واقعاً نوبخت بعد از ابلاغیه ۳ اردیبهشت ۹۸ ابلاغیه جدیدی صادر کرده باشد، استانداری و سازمان برنامه و‌ بودجه ابلاغیه جدید را منتشر سازند تا اذهان روشن گردد.

۳- توضیحات عوض پور این مساله را روشن کرد که گزارش خلیج فارس صحت داشته و برای شهرستان های جم، عسلویه و‌ دیر به ترتیب صفر، یک و‌ دو‌ پروژه شهرستانی با اعتبار ۳۶ میلیارد تومانی تعریف کرده اند. حال این سوال پیش می آید که چرا باید دشتی و‌ تنگستان ۱۲ پروژه با اعتبار ۱۶۹ میلیارد یا برای دشتستان ۱۶ پروژه با اعتبار ۲۶۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده اند؟؟
شاید پاسخ داده شود که در جدول استانی جبران شده و اعتبارات خوبی برای این سه شهرستان در نظر گرفته شده است. وقتی این همه تشتت آماری وجود دارد و افزایش ۳۰۰میلیاردی اعتبارات خود محل ابهام است؛ چگونه می توان این افزایش را پذیرفت و آن را آمارسازی ندانست؟؟

ابلاغیه مصوبات سفر ریاست جمهوری توسط نوبخت ریس برنامه وبودجه کشور